top of page
ivrindi-adr-genel-gorunum.jpg

İvrindi Altın ve Gümüş Madeni Projesi

Balıkesir, Türkiye

İvrindi Altın ve Gümüş Madeni Projesi, Türkiye’nin batısında, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesi sınırları içerisinde NUROL Holding’in maden iştiraki olan TÜMAD Madencilik A.Ş tarafından hayata geçirilmiştir. DAMA Mühendislik, projeye henüz maden arama çalışmaları aşamasında dahil olmuştur. DAMA, projenin başlarında arama çalışmaları danışmanlığı, kaynak tahmini ve kapsam (Scoping) çalışması gibi sorumluluklar üstlenmiş olup devamında KCA (Kappes Cassiday & Association) iş birliğiyle bankalarca geçerli fizibilite çalışmasını tamamlamıştır.

Kaynak Tahmini

DAMA 2015 yılının başlarında NI-43.101 uyumlu bir kaynak tahmini raporu yayınlamıştır. Bu rapor kapsamında işveren tarafından sağlanan tüm ilgili veriler incelenerek doğrulanmış olup, 3 boyutlu jeolojik model oluşturularak saha için ön-kaynak tahmin çalışması tamamlanmıştır. Ayrıca işverene henüz test edilmemiş alanları içeren yeni arama hedefleri ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.

Kapsam (Scoping) Raporu

Proje geliştirme çalışmaları kapsamında, açık ocak tasarımı, üç aşamalı HPGR kırma devresi tasarımı, aglomerasyon, geleneksel yığın liçi ve altın kazanım tesisi (ADR) detayları gibi öncül konular DAMA tarafından hazırlanan raporda tanımlanmıştır.

Fizibilite Çalışması

DAMA Mühendislik ve KCA proje için fizibilite çalışmasını yapmak üzere TÜMAD tarafından görevlendirilmiştir. Fizibilite raporu kapsamında, metalürjik test çalışmaları, güncellenmiş kaynak tahmini, maden planlama ve üretim planları, proses tasarımı, maliyet tahminleri, çevresel durum ve yasal gereklilikler, altyapı ve lojistik, finansal analiz gibi konular araştırılarak gerekli mühendislik çalışmaları tamamlanmıştır. Fizibilite çalışması, 2017 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (EBRD) finansman için sunulan en iyi iki projeden biri olarak değerlendirilerek ödüle layık görülmüştür.

Altın Kazanım Tesisi (ADR) Yapım İşi

2017 yılında DAMA & KCA iş birliğiyke başarılı bir şekilde inşası tamamlanarak üretime geçen Lapseki Projesi’nin hemen akabinde DAMA & KCA İvrindi ADR tesisinin mühendislik ve yapım işi için TÜMAD tarafından tekrar görevlendirilmiştir. İş kapsamında DAMA & KCA tesisin tasarım, tedarik, inşaat ve devreye alma sorumluluklarını üstlenmiştir. İvrindi ADR tesisi karbon adsorpsiyon (CIC), asit yıkama, karbon sıyırma ve yeniden aktifleştirme, elektro-kazanım, cıva geri dönüşüm ve altın döküm ünitelerinden oluşmakta olup 7 ton karbon kapasitesiyle Avrupa’nın en yüksek kapasiteli altın kazanım tesisi olma unvanını taşımaktadır. Tesis 2019 yılında devreye alınarak ilk altın dökümü gerçekleştirilmiştir.

Müşteri

TÜMAD Madencilik A.Ş

Kategori

Altın & Gümüş

Tarih

2019

bottom of page