top of page
lapseki-tesis-genel-gorunumu.jpg

Lapseki Altın ve Gümüş Madeni Projesi

Çanakkale, Türkiye

Lapseki Altın ve Gümüş Madeni Projesi, Çanakkale ilinin Lapseki ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Proje NUROL Holding’in maden iştiraki olan TÜMAD Madencilik A.Ş tarafından hayata geçirilmiştir.

Kaynak Tahmini

DAMA, Lapseki Projesi’nin ilk aşamaları olan arama çalışmalarında sahanın önceki sahibi Chesser Resources için ön-kaynak tahmini çalışması yapmıştır. Ardından teknik değerlendirme ve kapsam (Scoping) raporu olmak üzere iki teknik raporu işverene sunmuştur. Sahanın TÜMAD’a devredilmesinin hemen akabinde DAMA, JORC uyumlu kaynak tahmin çalışmasını tamamlamıştır.

Kapsam (Scoping) Raporu

DAMA, Chesser Resources firmasının talebi üzerine proje için yığın ve tank liçi olmak üzere iki farklı alternatifin değerlendirildiği bir kapsam (Scoping) çalışması gerçekleştirmiştir. Raporda, pit optimizasyonu, maden planlama, proses akım şeması geliştirme, kütle-balansı, ekipman seçimi, OPEX-CAPEX çalışmaları yapılmış olup diğer firmalar tarafından yürütülen teknolojik test çalışmalarının değerlendirilmesine yer verilmiştir.

Fizibilite Çalışması

DAMA, bankalara sunulmak üzere hazırlanan fizibilite çalışmasının bir parçası olarak NI-43.101 uyumlu kaynak tahmin raporunu hazırlamıştır. Finansman için Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (EBRD) sunulan fizibilite çalışması ilgili yılın en başarılı projelerinden biri olarak kabul görmüş olup ‘Başarı Sertifikası’ ile ödüllendirilmiştir.

Altın Kazanım Tesisi (ADR) Yapım İşi

Lapseki Altın ve Gümüş Madeni ADR tesisinin anahtar teslim mühendislik ve yapım işi DAMA&KCA ortaklığıyla 2018 yılında tamamlanarak tesis başarılı bir şekilde devreye alınmıştır. İş kapsamında DAMA & KCA tesisin tasarım, tedarik ve devreye alma sorumluluklarını üstlenmiştir. Lapseki ADR tesisi asit yıkama, karbon sıyırma ve yeniden aktifleştirme, elektro-kazanım, cıva geri dönüşüm ve altın döküm ünitelerinden oluşmaktadır.

Müşteri

TÜMAD Madencilik A.Ş

Kategori

Altın & Gümüş

Tarih

2018

bottom of page